تقویت روابط ایران و ترکیه، تحکیم ثبات و امنیت منطقه

خبرگزاری فارس: محمود واعظی فرستاده ویژه رییس جمهور کشورمان به ترکیه با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه این کشور ملاقات و مسائل مورد علاقه دو کشور در عرصه‌های مختلف دو جانبه به ویژه اقتصادی و منطقه‌ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

وی در این دیدار با بیان اینکه خوشبختانه روابط دو کشور از هر لحاظ در حال گسترش است، گفت: روسای جمهوری دو کشور نقشه راه خوبی برای رسیدن به هدف تجارت ۳۰ میلیارد دلاری ترسیم کرده اند.

واعظی همچنین با تقدیر از مواضع شجاعانه اردوغان و چاووش اوغلو در مورد تحریم‌های یکجانبه آمریکا افزود: کشور‌های اروپایی و اتحادیه اروپا مصمم به حفظ برجام هستند، و پیشنهاد‌هایی در مورد امور بانکی و نفت به ما ارایه داده اند. وضعیت منطقه‌ای مهم است و خوشحالیم که روند آستانه و سوچی گام به گام به پیش می‌رود و معتقدیم باید تلاش هایمان را برای حل و فصل مشکلات سوریه افزایش دهیم.

واعظی ادامه داد: ما با همکاری یکدیگر می‌توانیم گام‌های خیلی مهمی برای تامین و تحکیم صلح و ثبات منطقه برداریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: از علاقه تجار ترکیه برای تجارت و سرمایه گذاری در ایران استقبال می‌کنیم و باید تلاش کنیم در هر دو طرف موانع و مشکلات برطرف شود. روان سازی همکاری‌های بانکی کمک بزرگی به تقویت این همکاری‌ها تجاری و اقتصادی می‌کند.

همچنین در این دیدار چاووش اوغلو نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن فرصت انجام این سفر برای گفتگو پیرامون توسعه هر چه بیشترهمکاری‌ها تاکید کرد: تحریم‌ها و فشار‌های متوجه ایران را درست و قابل قبول نمی‌دانیم و آن را در هر فرصتی در ملاقات‌های دوجانبه و عمومی بیان می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که این اقدامات چقدر صلح را در منطقه مورد تهدید قرار می‌دهد.

وزیر خارجه ترکیه افزود: مواضع معتدل و مدبرانه ایران در مسایل مختلف از جمله مربوط به خروج امریکا از برجام را تقدیر می‌کنیم و معتقدیم همکاری این کشور با اتحادیه اروپا شایان تقدیر است.

چاووش اوغلو گفت: ما صراحتا اعلام داشته ایم که تحریم‌های یکجانبه اخیر علیه ایران را اجرا نخواهیم کرد. تحریم‌های آمریکا علیه دو وزیر کشور ترکیه را نیز بی نتیجه می‌دانیم و بر این باوریم که مسائل از طریق دیپلماسی قابل حل است.

وی ادامه داد: دولت ما جدیدا تشکیل شده است و به زودی وزیر کمیسیون مشترک، تعیین و مذارکرات در چهارچوب کمیسیون‌های مشترک دو کشور آغاز می‌شود. تجار ترکیه علاقه‌مند به کار و سرمایه گذاری در ایران هستند، باید تشویقات اضافه‌ای برای جذب بیشتر آن‌ها ارایه شود.

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به شرایط پیچیده منطقه‌ای برلزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در این عرصه تاکید کرد و گفت: تقویت روابط ایران و ترکیه، تحکیم ثبات و امنیت منطقه است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *